BMW Art Cars: A Journey through Automotive Masterpieces

Renomovaný americký sochař Alexander Calder byl prvním umělcem, který se zhostil vytvoření auta jako uměleckého díla pro společnost BMW. Původním modelem 3.0 CSL art car byl v době, kdy dorazil do Calderova ateliéru, použitý závodní vůz. Tento automobil by pravděpodobně zapadl v dějinách závodního sportu, protože jeho výkony nebyly nic extra. Avšak v rukou Caldeera se stal významnou součástí automobilové historie a zahájil sérii BMW art cars, která pokračuje dodnes.

Již dvacátým takovým uměleckým vozem BMW, kterým se bude moci pyšnit, bude prototyp závodního auta M Hybrid V8 (viz. obrázek). Jeho výjimečným rámováním bude galerie Julie Mehretu, a to v roce 2024 na závodu 24 hodin Le Mans. Finální design zatím BMW a Mehretu neodhalily, takže na něj budeme muset počkat až do června.

Mezitím bych Vám rád představil celou řadu devatenácti předchozích BMW art cars a přiřadil jim hodnocení. Možná se mnou budete souhlasit, nebo možná se budete chtít k těmto uměleckým vozům vyjádřit ve vašich komentářích. Tak či onak, pojďme se společně vydat na cestu historií těchto úžasných uměleckých děl. Zde je moje hodnocení:

Warhol byl pravděpodobně tím nejlepším, co kdy existoval. S myšlenkou zachytit podstatu rychlosti začal s závodním vozem a během 28 minut na něj nanesl tento malebný nátěr. Tento vůz M1 se zúčastnil závodu Le Mans v roce 1979 a obsadil celkově šesté místo, než byl převeden do muzejní sbírky. “Snažil jsem se zobrazit rychlost jako vizuální obraz. Když automobil opravdu jede rychle, všechny linie a barvy se promění v rozmazanou stopu,” uvedl Warhol.

První BMW art car je druhý nejlepší. Calderova abstraktní barevnost tohoto vynikajícího závodního vozu je nezpochybnitelná. Tento vůz nebyl příliš úspěšný ve svém sportovním snažení a při své účasti na závodě 24 hodin Le Mans v roce 1975 s jezdcem Poulainem, Jeanem Giuchetem a Samem Poseyem nedokončil závod. Někdy má umění za úkol přinutit Vás zastavit se a říci si: “Co to do háje?” A tvrdil bych, že dánský umělec Elíasson to s touto kresbou naprosto splnil. Tento objekt, který nazývá “Vaše očekávání na kolečkách”, je hybridní sportovní automobil na vodíkový pohon, který byl zbaven své karoserie a nahrazen konstrukcí propojených tyčí a síťovinou. Poté byl umělcem opakovaně posprejován vodní mlhou v chladném prostoru, dokud se nevytvořila ledová krychle. Tento vůz byl vystaven v Museum of Modern Art v San Francisku od konce roku 2007 do začátku roku 2008.

Stipple art od Lichtensteina je téměř synonymem pro pop-art a parodii. Byl třetím slavným umělcem, který dostal příležitost obarvit závodní vůz BMW. Opět na zakázku francouzského jezdce Poulaina se tento turbodmychadlový zázrak zúčastnil závodu Le Mans v roce 1977, kde skončil celkově na devátém místě a získal prvenství ve své třídě.

Druhým slavným umělcem, který svým počinem zanechal svou stopu na BMW, byl Stella, sám fanoušek motorsportu. “Návrh jeho automobilového díla byl inspirován technickými vlastnostmi samotného objektu. Výsledkem byla mřížka linií připomínající předimenzovaný grafický papír,” říká BMW.

Na rozdíl od dnešních vozů s neustále se opakujícími černobílými nebo červenými livery dokázal Stella svou nechromatickou uměleckou kreací BMW vytáhnout z davu barevných závodních vozů. Německý umělec Penck byl inspirován jeskynními malbami a vytvořil sérii abstraktních postav a symbolů na karoserii extrémně vzácného modelu BMW Z1. Bylo vyrobeno pouze 8000 kusů modelu Z1, a tento konkrétní vůz strávil svůj život pouze v muzeích. Zajímavostí je, že tento umělecký vůz byl dokončen v roce 1991, kdy výroba modelu Z1 již skončila.

Jeff Koons, nejznámější svými sochami psů z balónků, dostal v roce 2010 za úkol vytvořit uměleckou verzi vozu M3 GT2. Chtěl znovu interpretovat inspiraci od Warhola a zabýval se tím, jak vytvořit dojem rychlosti i když je vůz zastavený. Možná byl inspirován hvězdnými linkami ve vesmíru ze Star Wars, protože GT2 má barevné pruhy táhnoucí se od středu předního nárazníku až dozadu. Tento vůz skončil na 19. místě celkově na závodě Le Mans a na 6. místě ve své třídě.

Dílo Holzera je pravděpodobně nejbližší k uměleckému dílu, jaký na této seznamu najdeme, neboť je jediným prototypem závodního vozu na seznamu. Něco mi ale napovídá, že tyto dva vozy budou vypadat naprosto odlišně, protože Holzerovy práce jsou obvykle slova s provokativními obrázky. Na tomto vozidle nenajdete mnoho krásy, ale přesto se mi z nějakého důvodu velmi líbí. “Chraň mě před tím, čeho chci,” se zdá být vhodným heslem.

“Noční jezdci” od Chiase je jakýmsi náhledem sami na sebe, když se díváte na tento závodní vůz BMW. Všichni jsme pozorovatelé, kteří se dívají na sami sebe. Je to určitý koloběh. Anebo tak nějak. Bez ohledu na to, co to znamená, vypadá to strašně cool.

Toto BMW představuje historii vyprávění o umění australských domorodých kmenů a každým kusem vozidla představuje Nelsonovy sny. Nelson považoval tento vůz za doslovné “snové auto”.

Tento dvanáctý BMW art car byl prvním, který vytvořila umělkyně. Jihoafrická designérka Mahlangu vytvořila toto umělecké dílo jako poctu své africké kultuře. Vzor na vozidle je známý jako Ndebele a je tradicí předávanou z generace na generaci.

Španělský avantgardní umělec Manrique přidal na největší plátno BMW svou specifickou kombinaci jasných barev a ostrých tvarů. Tento model řady 7 nabízí mnoho prostoru, a umělec tvrdí, že ho inspirovalo ostrov Lanzarote ve vztahu k barvám a tvarům tohoto návrhu. Černá reprezentuje lávové skály a zelená představuje deštný les.

FAQ:

1. Kdy vznikla první BMW art car?
– První BMW art car vznikl v roce 1975.

2. Kdo byl prvním umělcem, který vytvořil BMW art car?
– Prvním umělcem, který vytvořil BMW art car, byl americký sochař Alexander Calder.

3. Kolik BMW art cars bylo doposud vytvořeno?
– Doposud bylo vytvořeno devatenáct BMW art cars.

4. Kdy bude představen další BMW art car?
– Další BMW art car bude představen v roce 2024 na závodu 24 hodin Le Mans.

5. Jaký umělec bude mít na starosti design dalšího BMW art car?
– Design dalšího BMW art car bude vytvořen umělkyní Julie Mehretu.

6. Který BMW art car byl nejúspěšnější ve svém závodění?
– Nejúspěšnějším BMW art car ve svém závodění byl vůz vytvořený Andy Warholem, který obsadil šesté místo v závodě Le Mans v roce 1979.

7. Jaké umělecké styly a inspirace byly využity při tvorbě BMW art cars?
– BMW art cars byly inspirovány různými uměleckými styly, jako je abstraktní barevnost, stipple art, pop-art, technické vlastnosti objektu, jeskynní malby a další.

8. Kde byly vystaveny některé z BMW art cars?
– Některé z BMW art cars byly vystaveny v Museum of Modern Art v San Francisku.

9. Jak byl inspirován design uměleckého vozu Jeffa Koonse?
– Design uměleckého vozu Jeffa Koonse byl inspirován hvězdnými linkami ve vesmíru ze Star Wars.

10. Jaký umělec vytvořil BMW art car na počest australských domorodých kmenů?
– Umělkyně Kathleen Ngale Mahlangu vytvořila BMW art car na počest australských domorodých kmenů.

Definitions:

1. umělecký dílo – dílo uměleckého charakteru
2. karoserie – vnější část vozidla
3. galerie – místo pro výstavu uměleckých děl
4. abstraktní – nezávislý na konkrétní podobě, založený pouze na formách a barvách
5. postavy – lidé nebo zvířata vyobrazená na obraze nebo soše
6. symboly – znamení nebo obrazy, které mají specifický význam
7. balónek – gumová nafukovací hračka ve tvaru koule
8. provokativní – vyvolávající reakci nebo rozruch
9. každým kusem – s každým detailem
10. tradice – zvyky nebo obyčeje, které jsou předávány z generace na generaci

Related links:
https://www.bmw-art-cars.de/ – oficiální webová stránka BMW Art Cars.