Ceny povinného ručení rostou nejvíce od roku 1985

Ceny povinného ručení v Americe výrazně stoupají a to nejvyšším tempem za posledních 40 let. Podle zprávy Bankrate se průměrná roční pojistná částka v prosinci zvýšila meziročně o 20,3 %, přičemž dosáhla částky 2 542 dolarů. Tento růst je nejvyšší zaznamenaný v datech federální vlády od roku 1985.

Příčiny růstu cen povinného ručení spočívají jednak v nerovnováze nabídky a poptávky způsobené pandemií COVID-19, ale také v dalších faktorech. Automobilový průmysl byl ovlivněn dodavatelskými problémy a nedostatkem polovodičů, což vedlo ke zvýšeným cenám nových vozidel. Průměrná cena nového auta mezi březnem 2021 až prosincem 2022 vzrostla o 22 % a americký průměr se vyšplhal téměř na 50 000 dolarů.

Nárůst cen povinného ručení odráží také další faktory, jako jsou zvýšené náklady na opravy moderních vozidel, které jsou plné senzorů a elektroniky, zvýšená početnosti katastrof způsobených extrémním počasím a také zvyšující se počet vážných dopravních nehod způsobený zvýšenou rychlostí řidičů během pandemie.

Zvýšení cen povinného ručení má také vliv na měnovou politiku Federálního rezervního systému. Vysoká inflace v této kategorii je jedním z důvodů, proč Fed nechce snižovat úrokové sazby, dokud inflace není pod kontrolou.

Zatímco ceny zboží klesají, zejména od srpna do prosince minulého roku, náklady na služby se stále zvyšují, což udržuje inflaci na relativně vysoké úrovni. Inflace v kategorii služeb je stále 4,9 % oproti stejnému období předchozího roku a celková inflace činí 3,4 %. Nejvýraznější kategorií služeb, která způsobuje růst inflace, je bydlení, ačkoli data ukazují, že náklady na nové nájemní smlouvy se začínají snižovat, což by mělo v blízké budoucnosti ovlivnit i nájemné.

Ceny povinného ručení pro automobilové i majetkové pojištění pravděpodobně budou v následujících letech postupně klesat. Snižování cen mohou podpořit spotřebitelé, kteří vykazují aktivitu při vyhledávání nejvýhodnějších nabídek a vyžadují slevy.

FAQ:

1. Jakým tempem se zvýšily ceny povinného ručení v Americe v roce 2021?
Průměrná roční pojistná částka se meziročně zvýšila o 20,3% a dosáhla částky 2 542 dolarů.

2. Jaké jsou příčiny růstu cen povinného ručení?
Příčiny růstu cen povinného ručení spočívají v nerovnováze nabídky a poptávky způsobené pandemií COVID-19, dodavatelskými problémy a nedostatkem polovodičů v automobilovém průmyslu, zvýšenými náklady na opravy moderních vozidel plných senzorů a elektroniky, zvýšenou početností katastrof způsobených extrémním počasím a zvyšujícím se počtem vážných dopravních nehod způsobených zvýšenou rychlostí řidičů během pandemie.

3. Jaký vliv má zvýšení cen povinného ručení na měnovou politiku Federálního rezervního systému?
Vysoká inflace v kategorii povinného ručení je jedním z důvodů, proč Federální rezervní systém nechce snižovat úrokové sazby, dokud inflace není pod kontrolou.

4. Jaké jsou další faktory, které ovlivňují inflaci v Americe?
Náklady na služby se stále zvyšují, zejména náklady na bydlení, což udržuje inflaci na relativně vysoké úrovni. Nejvýraznější kategorií služeb, která způsobuje růst inflace, je bydlení.

5. Jak mohou spotřebitelé podpořit snižování cen povinného ručení?
Spotřebitelé mohou podpořit snižování cen povinného ručení tím, že vykazují aktivitu při vyhledávání nejvýhodnějších nabídek a vyžadují slevy.

Definitions:
– Povinné ručení: form of compulsory third-party liability insurance
– Inflace: inflation
– Federální rezervní systém: Federal Reserve System
– Úrokové sazby: interest rates
– Bydlení: housing

Suggested related links:
Bankrate
Federal Reserve System