General Motors a Andretti Global Racing: Ukončení snu o vstupu do Formule 1

Automobilový gigant General Motors nedávno odmítl nabídku od společností Andretti Global Racing a General Motors vstoupit do světa Formule 1 se týmem pod značkou Cadillac v roce 2025. Tato rozhodnutí vyvolala rozporuplné reakce a mnoho spekulací o důvodech.

Andretti Global Racing je důvěryhodný subjekt a přeji jim mnoho úspěchů. Také samotný sport F1 má svou přitažlivost a já ho sleduji od doby, kdy jsem byl mladým studentem. Nicméně, pro General Motors není nejlepší nápad zapojovat se do drahého a náročného podnikání, které F1 představuje. Automobilka se musí soustředit na stávající technické a manažerské výzvy, kterým čelí.

Značka Cadillac se musí nejprve úspěšně zabydlet na trhu s elektrickými vozidly, přičemž slibuje představení tří nových modelů již letos. Je důležité, aby se GM a Cadillac soustředili na své hlavní cíle a neztráceli se ve světě F1, který ukázal být nákladný a neproduktivní pro značky jako BMW, Lamborghini, Peugeot, Porsche či Toyota.

Nápad použít motory od Renaultu a namontovat je do vozidel s logem Cadillac byl přinejmenším trapný. Renaultové motory sice pohání vozy značky Alpine, ale značka se ve F1 neprosadila. Pozdější návrh vyvinout vlastní pohonné jednotky by však znamenal dělit zdroje a prostředky v době, kdy Cadillac potřebuje věnovat maximální pozornost svým elektrickým vozidlům.

Někteří tvrdí, že GM by si získalo prestiž účastí ve Formuli 1. Jakou prestiž by to byla, když by se Cadillac topil v zadní části startovního roštu a soupeřil s týmy, které nemají vítězné tradice? F1 je plná týmů, které se sotva udržují a automobilkám nepřinášejí ani vítězství, ani zásadní reklamu.

Automobilky jako BMW, Porsche a Lexus ukázaly, že lze vybudovat prestižní a zisky generující globální značku i bez účasti ve Formuli 1. Cadillac se demostroval jako úspěšný hráč v závodech sportovních vozů a to je prozatím dostatečně dobré.

F1 šéfové naznačili, že by mohli znovu zvážit nabídku GM, pokud se připojí s odpovídajícím rozpočtem a závazkem, tak jako Mercedes a Ferrari. Nicméně, do roku 2028 by se vstupní poplatek pro nový tým mohl zdvojnásobit nebo ztrojnásobit. Do té doby bude Cadillac snad jednoznačnou globální lídrem v luxusu, technologiích a designu. Nebo snad GM již dokázalo, že nevyžaduje Formuli 1 k výrobě a prodeji nejlepších a nejžádanějších vozidel na světě.

Často kladené otázky

1. Proč General Motors odmítl nabídku od Andretti Global Racing vstoupit do Formule 1 se značkou Cadillac v roce 2025?
General Motors se rozhodl odmítnout nabídku, protože se musí soustředit na stávající technické a manažerské výzvy, kterým čelí. Značka Cadillac se také musí nejprve úspěšně zabydlet na trhu s elektrickými vozidly a je důležité, aby se GM a Cadillac soustředili na své hlavní cíle.

2. Jaké jsou důvody, proč je F1 pro General Motors nákladné a neproduktivní?
F1 je nákladné a neproduktivní pro některé značky, jako je BMW, Lamborghini, Peugeot, Porsche nebo Toyota. Tyto značky nezaznamenaly v F1 vítězství ani zásadní reklamu.

3. Proč by použití motorů od Renaultu bylo trapné?
I když Renaultové motory pohání vozy značky Alpine, samotná značka Renault se ve F1 neprosadila. Navíc vyvinout vlastní pohonné jednotky by znamenalo dělit zdroje a prostředky v době, kdy Cadillac potřebuje věnovat maximální pozornost svým elektrickým vozidlům.

4. Jaké automobilky ukázaly, že lze vybudovat prestižní značku bez účasti ve Formuli 1?
Automobilky jako BMW, Porsche a Lexus ukázaly, že lze vybudovat prestižní a zisky generující globální značky i bez účasti ve Formuli 1. Cadillac se prozatím osvědčil jako úspěšný hráč v závodech sportovních vozů.

5. Existuje možnost, že by se GM později připojilo k Formuli 1?
F1 šéfové naznačili, že by mohli znovu zvážit nabídku GM, pokud se kanadský výrobce připojí s odpovídajícím rozpočtem a závazkem, tak jako udělali Mercedes a Ferrari. Nicméně, do roku 2028 by se vstupní poplatek pro nový tým mohl zdvojnásobit nebo ztrojnásobit.

Související odkazy:
Webové stránky společnosti General Motors
Webové stránky značky Cadillac