Mani Chulpayev odsouzen za dražební podvod s luxusními automobily

Mani Chulpayev, hlavní architekt podvodu s pronájmem luxusních automobilů, který působil v Atlantě a Miami v letech 2009 až 2016, byl odsouzen k vězení a nařízeno mu zaplatit více než 4,6 milionu dolarů jako náhradu škody. Rozsudek vynesl v důsledku jeho zatčení v říjnu 2020, kdy se skrýval na Ukrajině pod falešnou identitou a pracoval jako producent filmů. Tento případ je výsledkem společné operace více agentur nazvané “Operation Riding Dirty”, která se zaměřovala na komplexní síť obchodníků s drogami, praní špinavých peněz a korupci úředníků. “Mani Chulpayev prováděl sofistikovaný podvod, který napáchal obrovské ztráty bankám a lidem, které si najal, aby mu pomohli s jeho podvodným plánem”, uvedl americký státní zástupce Ryan K. Buchanan.

Chulpayev využíval flotilu exotických aut získaných prostřednictvím podvodů, aby umožnil obchodníkům s drogami operovat, unikat od odhalení a prát jejich nelegální výnosy. Soudní dokumenty uvádějí, že Chulpayev, narozený v Sovětském svazu, se přestěhoval do Spojených států ve věku dvanácti let. Již ve dvaceti letech byl zapojen do organizovaného zločinu v New Yorku, kde se zabýval vydíráním, žhářstvím, únosy, obchodováním s lidmi a různými podvody. Po výkonu trestu za federální odsouzení se přestěhoval do Atlanty, kde provozoval dílnu na rušení vozidel a později založil leasingovou společnost zaměřenou na obchodníky s drogami.

Chulpayevův modus operandi spočíval v naverbování tzv. slámek, které měly kupovat luxusní auta na svá jména, jež pak pronajímal dalším osobám, včetně obchodníků s drogami a klientům veřejně známých osobností. Tyto “slámky” byly zodpovědné za splacení úvěrů, což vedlo k jejich neschopnosti splácet a k vysokým ztrátám bank. Chulpayev orchestroval nákup více než 115 aut, včetně Bentleyů, Aston Martinů, Maserati, Lamborghiní, Ferrari a Porsche v hodnotě přes 9 milionů dolarů.

Mezi klienty Chulpayeva byl Kevin Johnson, vůdce obchodního gangu s drogami v Atlantě, který pronajal několik nápadných aut pro svou operaci. Johnson a jeho společníci byli odsouzeni za federální obchodování s drogami, což vyvolalo další vyšetřování, které vedlo k odsouzení 17 zaměstnanců poštovní služby za přijímání úplatků k doručování balíčků s drogami. Chulpayev také podplácel zkorumpované členy silových složek, které využíval k odnímání aut, zatýkání konkurentů a k vyhýbání se zatčení.

Chulpayev byl také podezřelý z vraždy rappera Lil’ Phata, který byl zastřelen v jednom z jeho pronajatých aut v roce 2012. Předpokládalo se, že Chulpayev objednal atentát na rappera, jehož skutečné jméno bylo Melvin Vernell III. Obvinění z vraždy byla v roce 2015 stažena a člen alabamské gangsterské skupiny byl odsouzen k doživotí za zabití Lil’ Phata v nemocnici Northside.

Mani Chulpayev, také známý jako “Mani Chilpayen” a “Immanuel Cohen”, byl odsouzen k deseti letům vězení, následovaným tříletou dohledem a musí zaplatit odškodné ve výši 4 663 978,73 dolarů. Přiznal se vinným ze spiknutí k bankovním a poštovním podvodům dne 31. července 2023.

Tento případ byl vyšetřován Úřadem pro kontrolu drog.

Časté otázky (FAQ) ohledně případu Mani Chulpayev a jeho podvody s pronájmem luxusních automobilů:

1. Co je Mani Chulpayev zač?
Mani Chulpayev je hlavní architekt podvodu s pronájmem luxusních automobilů. Působil v Atlantě a Miami v letech 2009 až 2016.

2. Jaký trest byl uložen Mani Chulpayevovi?
Mani Chulpayev byl odsouzen k deseti letům vězení. Navíc mu bylo nařízeno zaplatit více než 4,6 milionu dolarů jako náhradu škody.

3. Jaký byl důvod zatčení Mani Chulpayeva v roce 2020?
Mani Chulpayev byl zatčen v říjnu 2020, kdy se skrýval na Ukrajině pod falešnou identitou a pracoval jako producent filmů.

4. Jaká byla společná operace nazvaná “Operation Riding Dirty”?
“Operace Riding Dirty” byla společná operace několika agentur, která se zaměřovala na síť obchodníků s drogami, praním špinavých peněz a korupcí úředníků.

5. K čemu Mani Chulpayev používal flotilu exotických aut?
Mani Chulpayev využíval flotilu exotických aut prostřednictvím podvodů k tomu, aby pomáhal obchodníkům s drogami operovat, unikat od odhalení a prát jejich nelegální výnosy.

6. Jakou taktiku používal Mani Chulpayev ve svých podvodech?
Mani Chulpayev naverboval tzv. “slámky”, které měly kupovat luxusní auta na svá jména a poté je pronajímat dalším osobám, včetně obchodníků s drogami a klientům veřejně známých osobností.

7. Jaké typy aut Mani Chulpayev nakoupil?
Mani Chulpayev nakoupil více než 115 aut, mezi kterými byly například Bentley, Aston Martin, Maserati, Lamborghini, Ferrari a Porsche.

8. Kdo byl mezi klienty Mani Chulpayeva?
Mezi klienty Mani Chulpayeva byl vůdce obchodního gangu s drogami v Atlantě Kevin Johnson, který pronajal několik nápadných aut pro svou operaci.

9. Jaký další zločin byl odhalen díky odsouzení Kevinu Johnsonovi?
Odsouzením Kevina Johnsona za federální obchodování s drogami bylo odhaleno další vyšetřování, které vedlo k odsouzení 17 zaměstnanců poštovní služby za přijímání úplatků k doručování balíčků s drogami.

10. Byl Mani Chulpayev spojován s vraždou rappera Lil’ Phata?
Ano, Mani Chulpayev byl podezřelý z objednání atentátu na rappera Lil’ Phata, který byl zastřelen v jednom z jeho pronajatých aut v roce 2012.

11. Jaký trest byl udělen Mani Chulpayevovi za jeho podvody?
Mani Chulpayev byl odsouzen k deseti letům vězení a následně bude pod dohledem po dobu tří let. Musí také zaplatit odškodné ve výši 4 663 978,73 dolarů.

12. Která agentura vyšetřovala tento případ?
Tento případ byl vyšetřován Úřadem pro kontrolu drog.

Související odkazy:
justice.gov
dea.gov