Minivany jsou neodolatelnými pracovníky na silnicích: Proč si zaslouží respekt

“Oh, už nikdy nebudu řídit dodávku,” často slyším od svých přátel. “Jsou tak nechic.” Toto je refrén, který slyším od příslušníků tisícileté generace již desetiletí a přesto to nedává smysl. Označit dodávku za nechic je jako říct, že ozdobený voják nebo silný muž nebo farmář není nechic; nemusí se vám líbit, ale není žádný způsob, jak by “nechic” bylo správné slovo. A proto dnes, ve druhém vydání “Davidových názorů” v nedělním komentáři, tvrdím, že minivany jsou nejtvrďší auta na silnicích a právě proto si zaslouží respekt.

Navštivte libovolný prodejní automobil a podívejte se kolem na různé tvary vozidel – náklaďáky, crossovery, SUV s rámem, sedany, hatchbacky, minivany, kombi a tak dále. Většina těchto osobních vozidel pojede v privilegovaným prostředí. Dokonce i náklaďáky s vyhřívanými koženými sedadly a vzduchovým odpružením nejspíše nikdy neuvidí balík sena na svých nákladových plošinách nebo přívěs na svých tažných zařízeních. Většina těchto vozidel bude používána jako denní dojížďka po celou dobu jejich pohodlného života. Ale jedno z těchto vozidel bude žít život plný utrpení; od prvního dne, kdy je přivezena ze světa automobilového závodu na dvorek prodejce až po den, kdy bude vysokozdvižným vozíkem přemístěna na vrátky na rozvalištěm, aby bylo možno plenit z něho náhradní díly. Dokonce i ve světě po smrti bude minivan pouze vystaven posměchu širokých mas a nikdy nebudou skutečně oceněny jeho významné oběti.

Tím vozidlem je minivan.
Pojďme se vrátit až na začátek; dodávka právě vyjela z výrobní linky v Windsoru nebo Hanoveru nebo kdekoliv jinde a dostala se na prodejní plochu v Yadkinville v Severní Karolíně, kde mladý pár Meghan a Bill právě vybírají nový vůz pro svou rychle rostoucí rodinu. “Ano, teď máme třetí a čtvrté dítě – jsou to dvojčata!” říká pár prodavači. “Užíváme si naše Jeep Cherokee, ale není dost prostorný pro autosedačky. Ta dodávka tam se nám opravdu líbí,” pokračují a ukazují prstem.

Prodavač je nechá, aby pár vzal na zkoušku s dětmi, kteří otevřeli postranní dveře a houpají se vzadu, křičí a řve. “Mami! Tento věc je úžasná! Podívej, můžu dokonce stát!”

“Jasně, Kaidene, to je skvělé, ale musíš si uvázat bezpečnostní pás a sedět na svém zvyšujícím polštáři,” odpovídá Meghan.

“Ale mami, pojedeme jen na krátkou-“.
“”Nezáleží mi na tom, Kaidene! Usedni na své místo!” Je mírně frustrovaná. Koupě auta může být stresující záležitost.

Kaiden se naštve, ale pak usedne a začne hrát s iPadem.
O hodinu později Meghan a Bill vyměnili svůj Jeep Cherokee a kloužou zpátky domů ve svém obrovském domě-na-kolech. Meghan miluje vozidlo, ale můžete vidět, že Billovy oči se trochu zamlžily a cítí se uvnitř mrtvý, když zírá z okna na zbrusu nové Ford Bronco na sousedním prodejním ploše.

Víte, Bill vyrostl s rokem Dodge Caravan z roku 1991 jako rodinným vozem a má proto v hlavě, že minivany nejsou nechic. A konec konců, pokud váš otec – nejnechicovatější člověk v očích většiny dětí – používal vozidlo k tomu, aby vás odvezl na fotbalový trénink, pak toto vozidlo nemůže být cool. To je základní matematika.

Hrůzný život minivanu
Dodávka, ve které jsem vyrůstal. Jak vidíte, žila dokud jsme byli já a moji pět bratrů dostatečně dospělí, abychom ji řídili a prováděli s ní nesmysly. Jako uvíznutí v naší předzahradě.
12 let přepravuje Meghan a Bill své děti v dodávce, kterou koupili od toho prodejce, vozí čtyři malé děti na fotbalový trénink, hodiny klavíru, skautské oddíly, narozeninové oslavy – a všechno možné. A v této roli dodávka exceluje. To je důvod, proč si Meghan a Bill toto vozidlo koupili – aby jejich děti vozili a i když Bill považuje dodávku za velmi nechic a dokonce i trochu podřadnou, věděl, že není nic jiného, co by tuto práci mohlo udělat lépe. Takže se s tím vyrovnává.

Během té doby rodina najezdila do dodávky 150 000 mil. Timmy se poprvé naučil používat vidličku, když seděl v druhé řadě; trénink potřebný k tomu, aby se tak stalo, zanechal velké hory jídla na koberce dodávky. Kaidynne se ve výbavě vleze vším svým baseballovým vybavením, ale celý interiér auta musí vydržet jeho ostré boty, které zanechávají stopy na zádech předních sedadel. Třetí dítě, Johnny, a čtvrté dítě, Liz, milují přírodu; dají svému otci odvézt dodávku do lesa a vyložit/naložit do ní dřevo na oheň a mokré stany a plachty a batohy a další vybavení.

Občas – zejména když byli malí – si děti rozdávaly bitky vzadu během dlouhých cest, měly nehody související s trávením a jak rostly, tak místo tělesných tekutin, které kdysi promáčely koberce dodávky, byly nahrazeny Coca-Colou, zmrzlinou a Gatoradeem.
Dodávka to všechno odbyla a dál pilně přepravovala Meghan a Bill nejcennější náklad, spolu s jejich přáteli a různým vybavením spojeným s mimoškolními aktivitami.

Potom, po 12 letech, se děti staly teenagerky a byl čas pro rodinu jít dál a pořídit si něco trochu bezpečnějšího, protože dodávka již neměla mnoho standardních bezpečnostních prvků v nejnovějších modelech osobních vozidel.

A co se stane s dodávkou, když zestárne a potřebuje nový domov? Jde do nízkého důchodu na nízký počet najetých kilometrů, jak by tomu mohl být u klasických sedanů? Stane se z ní vozidlo na dojíždění, jako jsou náklaďáky a crossover SUV, se kterými kdysi sdílela prodejní plochu? Ne, dodávka – která právě strávila dvanáct let, když na ni byla vyzvracena, vylita džus a průjem rodinného psa.

Minivany: Nechic, ale nejtvrďší auta na silnicích

Co znamená “nechic”?
Termín “nechic” zde se odkazuje na negativní vnímání minivanů jako aut, která nejsou stylová nebo cool.

Co jsou minivany?
Minivany jsou typy vozidel, která nabízejí prostorný interiér vhodný pro přepravu rodiny, s větším důrazem na pohodlí a praktičnost.

Proč si minivany zaslouží respekt?
Minivany jsou označovány za nejtvrďší auta na silnicích kvůli jejich schopnosti pohodlně a bezpečně přepravovat velké rodiny a náklad a splnit veškeré potřeby a aktivity, které souvisejí s jejich životním stylem.

Proč je oblíbená volba pro rodiny?
Minivany nabízejí dostatek prostoru pro autosedačky, dětské vybavení a zavazadla. Jsou vhodné pro dojíždění, skautské oddíly, sportovní aktivity a další rodinné aktivity.

Která vozidla je minivan nejčastěji nahrazován?
Minivany jsou často nahrazovány většími SUV nebo crossover vozy, která nabízejí podobnou prostornost a pohodlí.

Jakou úlohu mají minivany po svém “důchodu”?
Po několika letech používání minivana jako rodinného vozidla, je využíván pro dojíždění nebo přepravu menšího nákladu.

V souvislosti s minivany
Pokud máte zájem o další informace o minivanech, můžete navštívit oficiální webové stránky výrobců. Zde jsou některé navrhované odkazy:

Ford
Chrysler
Dodge
Toyota