Nárůst pojištění vozidel: Poslední výbuch cen motorových pojistek před konečným poklesem

Covid-19 způsobil obrovské změny ve světovém dodavatelském řetězci a způsobil dramatický nárůst cen spotřebního zboží, jako jsou automobily a počítačové čipy. Zatímco účinky pandemie postupně slábnou, existuje ještě jedna nepříjemná překážka pro spotřebitele při odchodu – stoupající ceny pojištění vozidel.

Podle zprávy serveru Yahoo! Finance byly náklady na povinné ručení v prosinci o 20,3% vyšší než před rokem, s průměrnou roční premií ve výši 2 542 dolarů. Tento nárůst je největší, který byl zaznamenán ve vládních datech od roku 1985.

Pandemie sice skončila, ale některé ekonomické deformace stále pokračují a pojištění vozidel je jednou z nich. Nárůst cen pojištění vozidel je natolik vysoký, že ovlivňuje rozhodování Federálního rezervního systému, kdy bude bezpečné prohlásit vítězství nad inflací a začít uvažovat o snížení úrokových sazeb. Odpověď zatím zní – ještě ne.

Covid a pojištění vozidel

Jako následek pandemie Covid-19 se automobilový průmysl stále trápí řetězením zkreslení nabídky a poptávky. Potíže s dodávkami a nedostatek polovodičů znamenaly, že v roce 2021 a 2022 bylo vyrobeno méně nových vozidel. Výsledkem bylo obvyklé zvýšení cen, když poptávka převyšovala nabídku. Průměrná cena nového automobilu se od března 2021 do prosince 2022 zvýšila o 22%, podle společnosti Cox Automotive.

Američané průměrně platí téměř 50 000 dolarů za nové auto, ale to je pouze začátek problémů. Novější vozy jsou plné senzorů a elektroniky, která je dražší na opravu. Globální oteplování způsobuje častější extrémní počasí, které poškozuje více vozidel při povodních a bouřích. Navíc Američané za pandemie jezdili rychleji, což vede k vážnějším nehodám. Celkem v loňském roce zemřelo v dopravních nehodách kolem 40 000 Američanů.

Pojišťovny nyní zvyšují připojištění, aby zohlednily nepředvídatelné ztráty posledních několika let. Pojištění vozidel sice běžně není něčím, čím by se ekonomové zabývali, ale zvýšení o 20% může způsobit problémy v rodinném rozpočtu. Pojištění auta se zahrnuje do skupiny zboží a služeb, která stát počítá při výpočtu inflace. Všichni jsou citliví na ceny u čerpacích stanic, ale málokdo si uvědomuje změny v ceně pojištění vozidla.

Lepší zprávy před námi

Podle serveru Yahoo se ceny spotřebního zboží začaly snižovat a od srpna do prosince loňského roku došlo k jemnému poklesu nákladů na všechny zboží. To pravděpodobně bude pokračovat. Nárůst cen služeb je jediná věc, která brání poklesu inflace na cílovou úroveň 2% Federálního rezervního systému. Služby zůstávají drahé a představují 4,9% roční inflaci, což udržuje celkovou inflaci na 3,4%.

Největší kategorií služeb je bydlení, které stále roste nepohodlným tempem 4,8% ročně. Nicméně reálná data ukazují, že náklady na nové pronájmy se snižovaly několik měsíců, což se brzy projeví ve vládních datech jako mírné nebo dokonce výrazné snížení nákladů na nájem a bydlení.

To znamená, že pojištění vozidla a další související inflace s automobily jsou důležitější než obvykle. Tom Lee z investiční společnosti Fundstrat upozorňuje, že v posledních datech o inflaci nárůst nákladů na pojištění vozidel přispěl k páté části růstu “core CPI”, což je základní úroveň inflace bez kolísavých cen potravin a energií. “To je nadprůměrnou částkou,” napsal Lee ve své studii z ledna.

Po poslední schůzce Federálního rezervního systému upozornil předseda Jerome Powell, že zatímco inflace u zboží klesá, u služeb tomu tak není. “Sektor služeb musí přispět více,” řekl, což znamená, že k poklesu inflace budou zapotřebí nižší ceny služeb. Sice nezmiňoval přímo pojištění vozidel, které patří do kategorie služeb, ale jistě by to mohl udělat, protože je to jediná hlavní kategorie, kde inflace dosahuje dvouciferných čísel a zhoršuje se, nikoli zlepšuje.

Náklady na pojištění domácností rostou také z podobných důvodů, jako jsou rostoucí hodnoty domů a zhoršující se počasí. To však nezabránilo mnoha pojišťovnám v investování do fosilních paliv, což může vyvolávat zdvořilostní úsměv, když účtují vyšší ceny za škody způsobené částečně společnostmi, do kterých investují.

Vládní data zahrnují náklady na pojištění domů do kategorie bydlení a nelze je snadno rozlišovat stejným způsobem jako u pojištění vozidel. Podle serveru Bankrate však průměrná roční prémie za pojištění domu vzrostla za poslední rok o 18% na 1 687 dolarů. To sice nezatěžuje rozpočet tolik jako pojištění vozidla, ale stále to bolí, protože pojištění a zajištění auta i domu jsou pro mnoho lidí nepostradatelné.

Automobilové náklady se zdají být na obrátkách. Cena nového auta se z posledního vrcholového bodu na konci minulého roku snížila o 2,3%. Náklady na údržbu a opravy se stabilizují. Protože náklady na pojištění zaostávají, mohou také začít mírně klesat nebo se stabilizovat.

Často kladené otázky (FAQ) ohledně nárůstu cen pojištění vozidel:

1. Proč dochází k nárůstu cen pojištění vozidel?
Nárůst cen pojištění vozidel je způsoben několika faktory. Pandemie Covid-19 způsobila problémy v automobilovém průmyslu, což vedlo k nedostatku nových vozidel a růstu poptávky. Současně se zvyšuje cena oprav elektroniky a senzorů v nových vozidlech. Navíc počasí způsobené globálním oteplováním způsobuje více nehod a škod na vozidlech.

2. Jak se promítá nárůst cen pojištění vozidel do rodinného rozpočtu?
Nárůst cen pojištění vozidel může způsobit problémy v rodinném rozpočtu, zejména pokud se zvýší o 20%. Je proto důležité sledovat tyto náklady a zvážit alternativní možnosti pojištění.

3. Jak ovlivňuje nárůst cen pojištění vozidel rozhodování Federálního rezervního systému?
Nárůst cen pojištění vozidel má vliv na rozhodování Federálního rezervního systému ohledně snížení úrokových sazeb. Zatímco inflace začíná slábnout, ceny služeb zůstávají vysoké, což brání poklesu celkové inflace.

4. Existují pozitivní výhledy ohledně cen pojištění vozidel?
Existují pozitivní výhledy, jelikož ceny spotřebního zboží začaly klesat a očekává se, že tento trend bude pokračovat. Nicméně ceny služeb zůstávají vysoké a představují výzvu pro dosažení cílové inflace.

5. Jak pojištění vozidel ovlivňuje inflaci?
Pojištění vozidel je součástí skupiny zboží a služeb, kterou stát používá při výpočtu inflace. I když to není běžně zvažováno ekonomy, nárůst cen pojištění vozidel může ovlivnit celkovou inflaci.

6. Jak je to s nárůstem cen pojištění domácností?
Podobně jako u pojištění vozidel dochází i u pojištění domácností ke zvyšování cen. Růst hodnot domů a horší počasí mají vliv na nárůst nákladů na pojištění domácností.

7. Jsou náklady na pojištění vozidel na obrátkách?
Existují známky toho, že náklady na pojištění vozidel se stabilizují, zejména s poklesem cen nových vozidel. Pokud se náklady na pojištění začnou přizpůsobovat, mohou se mírně snižovat nebo stabilizovat.

Související odkazy:
Fundstrat: Investiční společnost, která sleduje data o inflaci
Yahoo! Finance: Server, který poskytl zprávu o nárůstu cen pojištění vozidel