Násilné nepokoje mezi eritrejskými skupinami v Nizozemsku

Večer v sobotu vypukly v Nizozemsku násilné nepokoje mezi dvěma rivalizujícími skupinami Eritrejců, potvrdila policie. Policisté použili slzný plyn v pokusu utlumit nepokoje v Haagu, zatímco útočníci zapalovali policejní vozy a autobus. Na obrázcích z místa činu byla vidět vozidla v plamenech a desítky mužů na ulici, někteří házeli kameny. Mluvčí obecní správy Haagu Robin Middel uvedl: „Věci dostaly vážně mimo kontrolu.”

Middel dále uvedl, že skupina loajální vůči eritrejské vládě pořádala setkání, když bylo místo napadeno Eritrejci, kteří se staví proti vládě africké země. Mluvčí policie Kristianne van Blankenová uvedla, že zatím není jasné, jestli někdo byl zraněn, nebo zda byli zatčeni nějací útočníci.

Tyto boje představují poslední výbuch násilí na eritrejských akcích v Evropě. Při nepokojích v souvislosti s eritrejským kulturním festivalem v německém Stuttgartu v září 2023 utrpělo zranění desítky lidí, včetně nejméně 26 policistů. V téže měsíci došlo při potyčkách mezi stoupenci a odpůrci eritrejské vlády v Tel Avivu k násilným pouličním konfrontacím mezi africkými žadateli o azyl a přistěhovalci.

Měsíce před tím došlo při eritrejském festivalu ve západoněmeckém městě Giessen k střetu, při kterém bylo zraněno 22 policistů. Desetitisíce lidí opustily Eritreu a vydaly se do Evropy, přičemž mnozí tvrdí, že byli týráni represemi prezidenta Isaiase Afwerkého. Tyto konflikty ukazují na hluboké rozdělení v rámci eritrejské diaspoře mezi těmi, kteří zůstávají blízko vlády, a těmi, kteří uprchli a silně se staví proti Isaiasovi.

Často kladené otázky (FAQ):

1. Co se stalo v Nizozemsku mezi skupinami Eritrejců?
Večer v sobotu vypukly násilné nepokoje mezi dvěma rivalizujícími skupinami Eritrejců v Haagu. Útočníci zapalovali policejní vozy a autobus a policie použila slzný plyn k potlačení nepokojů.

2. Kdo jsou Eritrejci, kteří se staví proti vládě africké země?
Jde o eritrejské občany, kteří nesouhlasí s politikou a represemi prezidenta Isaiase Afwerkého a jeho vlády.

3. Jaké další násilné incidenty se staly v souvislosti s eritrejskou diasporou v Evropě?
Případy násilí se vyskytly během kulturního festivalu v německém Stuttgartu, kde utrpělo zranění desítky lidí, včetně policistů. Podobné potyčky se také odehrály v Tel Avivu mezi stoupenci a odpůrci eritrejské vlády.

4. Jaký je důvod za těmito konflikty u Eritrejců v diaspoře?
Značné množství lidí opustilo Eritreu kvůli represemi prezidenta Isaiase Afwerkého a vydalo se do Evropy. Konflikty mezi stoupenci a odpůrci vlády ukazují na rozdělení v rámci eritrejské diaspory.

5. Byli během nepokojů zraněni lidé nebo byli nějací útočníci zatčeni?
Zatím není jasné, zda během nepokojů došlo k zraněním nebo byli útočníci zatčeni. Policisté stále vyšetřují události.

Definice:
– Eritrejci: Občané Eritreje, africké země na východě Afriky.
– Eritrejská diaspora: Komunita Eritrejců mimo území Eritreje, která často sdílí společný původ, kulturu a jazyk.

Své odkazy na hlavní doménu (nikoliv subdomény) není možné poskytnout, jelikož článek neobsahuje žádné informace o webových stránkách nebo souvisejících zdrojích.