Návrh na zelenou promenádu Eiffelovy věže stále v boji o podporu místních obyvatel a policii v Paříži

Více než tisíce turistů denně se tlačí, aby na kopci Trocadéro, s jeho nádhernými zahradami a modernistickým palácem, který obsahuje muzea, vyfotografovaly Eiffelovu věž přes řeku Seinu. Procházka na Trocadéro však není tak romantická, protože vyžaduje překonání dvou hlavních křižovatek a často přeplněného mostu Pont d’Iéna. Starostka Anne Hidalgo tuto týden překvapivě oznámila, že chce pokračovat v projektu vyhnout auta a vytvořit nepřerušovanou zahradu mezi Eiffelovou věží a náměstím Trocadéro.

Hidalgo doufá, že využije Letních olympijských her v roce 2024 a projekt začne hned po skončení her, ale její kritici a především policejní šéf v Paříži se tomuto plánu brání. Návrh se hodí k dalším snahám sociální demokratické starostky odstranit automobilový provoz v Paříži a udělat město zelenějším, což vyvolalo dělené reakce obyvatel a politických oponentů, kteří říkají, že její politika jde příliš daleko.

Japonská turistka Mahiro souhlasila s plánem, že by to udělalo změnu. Výhled by byl “zklamáním”, řekla AFP, a dodala, že by to bylo “krásnější s menším počtem aut”.

Hidalgo plán zahájila v roce 2019, ale brzy se dostala do konfliktu s tehdejším policejním ředitelem Didierem Lallementem a pravicovými starosty tří okresů města kvůli obavám z dopravních omezení. Hidalgo, která v lednu oznámila podobný plán na zakázku aut na polovině centrálního náměstí Place de la Concorde, kolem ikonického Luxorského obelisku, doufá, že vášeň olympijských her získá podporu pro ambiciózní projekt.

“Po olympijských hrách už nebude před Eiffelovou věží projíždět žádný automobil,” řekla Hidalgo v rozhovoru pro noviny Ouest-France zveřejněném v úterý. “Zelené” Trocadéro, “přátelský chodcům” most Iéna a “zasazeno” Champ-de-Mars, prostorné louky ve stínu věže, “společně vytvoří velký park uprostřed Paříže,” dodala.

Podporovatelé oceňují snahy Hidalgo, bývalé prezidentské kandidátky, o snížení znečištění a zvýšení zelených ploch ve hustě osídleném městě, které se stává neúnosným při častějších letních vlnách veder. Během své první funkční doby Hidalgo získala vítězství s povzbuzováním chodců na pravém břehu Seiny po dvouletém boji.

Ale projekt na Trocadéro byl zamítnut správním soudem v letech 2022 a 2023, a úřad starostky uznal, že původní projekt nebyl určen k realizaci. Hidalgo předložila “upravený” plán orgánům bezpečnosti, doufajíc, že přípravy na olympijské hry poskytnou novou příležitost.

“Existuje mnoho otázek,” řekla Francouzská nová ministerská kultury Rachida.

Často kladené otázky (FAQ):

1. Jaké je cílem plánu starostky Anne Hidalgo ohledně Trocadéra?
– Cílem plánu je omezit provoz automobilů a vytvořit nepřerušovanou zahradu mezi Eiffelovou věží a náměstím Trocadéro.

2. Kdy by měl plán začít?
– Starostka doufá, že projekt začne po skončení Letních olympijských her v roce 2024.

3. Jaký je postoj kritiků a policejního šéfa k tomuto plánu?
– Kritici a především policejní šéf v Paříži se brání tomuto plánu, který považují za příliš daleko jdoucí.

4. Jaké jsou reakce obyvatel a politických oponentů na Hidalgův plán?
– Reakce obyvatel a politických oponentů jsou dělené. Někteří souhlasí s plánem, protože by snížil počet automobilů a zlepšil výhled na Eiffelovu věž, zatímco jiní tvrdí, že politika starostky jde příliš daleko.

5. Které další oblasti v Paříži byly cílem podobného projektu starostky Hidalgo?
– Starostka Hidalgo oznámila podobný plán na zakázku aut na polovině centrálního náměstí Place de la Concorde kolem ikonického Luxorského obelisku.

6. Jaké jsou hlavní výhody projektu podle jeho podporovatelů?
– Podporovatelé projektu oceňují snahy Hidalgo o snížení znečištění a zvýšení zelených ploch v hustě osídleném městě, které se stává neúnosným při častějších letních vlnách veder.

7. Byl plán starostky již předtím zamítnut?
– Ano, projekt na Trocadéro byl zamítnut správním soudem v letech 2022 a 2023, ale Hidalgo předložila “upravený” plán orgánům bezpečnosti.

Definice klíčových pojmů a odborného žargonu:

1. Trocadéro – název pro oblast v Paříži, kde se nachází Eiffelova věž a modernistický palác s muzei.

2. Pont d’Iéna – most přes řeku Seinu spojující Trocadéro s Eiffelovou věží.

3. Anne Hidalgo – starostka Paříže, známá svými snahami o omezování automobilového provozu a zvýšení zelených ploch v městě.

4. Place de la Concorde – jedno z největších náměstí v Paříži s ikonickým Luxorským obeliskem.

Sugerované související odkazy:

Město Paříž
Oficiální stránky Eiffelovy věže
Muzeum Louvre