Police Investigating Drive-By Shooting in South Beacon Hill

Police in South Beacon Hill are currently investigating a drive-by shooting that occurred overnight. According to authorities, officers responded to a shooting near the intersection of Beacon Ave. S and S Thistle St shortly after midnight. However, the investigation has since led police to a different location.

Investigators now believe that the shooting took place on Martin Luther King Jr. Way S and S Cloverdale St. Both a black Toyota and a black Dodge were targeted by an unknown suspect who fired shots from an unidentified vehicle while both cars were stopped at a stoplight.

Thankfully, no injuries were reported as a result of the incident. However, both vehicles sustained damage from the bullets. Police have since recovered evidence from the scene and are actively working to identify the suspect and the vehicle they were operating.

While the investigation is still ongoing, authorities are urging anyone with information to come forward and assist in the case. South Beacon Hill residents are encouraged to remain vigilant and to report any suspicious activity or individuals to the Seattle Police Department.

As this is a developing story, updates will be provided as new information becomes available.

Policejní sbor v South Beacon Hill momentálně vyšetřuje případ střelby z auta, která se odehrála přes noc. Podle úřadů policisté reagovali na střelbu poblíž křižovatky Beacon Ave. S a S Thistle St krátce po půlnoci. Nicméně vyšetřování později policejní sbor dovedlo na jiné místo.

Výzkumníci nyní věří, že střelba se odehrála na Martin Luther King Jr. Way S a S Cloverdale St. Neznámý pachatel z neidentifikovaného vozidla vystřelil na černý Toyota a černý Dodge, když obě auta zastavila na semaforu.

Naštěstí zranění nebyla při incidentu hlášena. Nicméně obě vozidla utrpěla poškození od střel. Policie následně z místa zajišťuje důkazy a aktivně pracuje na identifikaci pachatele a vozidla, které ovládal.

Zatímco vyšetřování stále probíhá, úřady vyzývají všechny, kteří mají informace, aby se přihlásili a poskytli pomoc ve věci. Obyvatelé South Beacon Hillu jsou povzbuzováni, aby zůstali bdělí a hlásili veškerou podezřelou činnost nebo osoby seattlepolice.gov.

Jelikož se jedná o dojíždějící příběh, aktualizace budou poskytovány se získáváním nových informací.