Porsche čelí opoždění dodávek kvůli problému s mikročipy

Světová ekonomika je složitou a neustále se pohybující entitou, která často nutí společnosti přehodnotit svou činnost. Nedávno byl Porsche postaven před tuto zeď, když americká vláda určila, že téměř všechny jeho vozy nelze do země dovážet, údajně kvůli jedné mikročipce vyrobené v Bělorusku. Pokud nevíte, Bělorusko je v současnosti předmětem rozsáhlých sankcí Ministerstva zahraničí, kvůli autoritářství režimu Lukašenka a podpoře války Ruska proti Ukrajině. Údajně jsou všechny vozy Porsche, s výjimkou modelů Macan a 718, momentálně zadržovány v přístavu, čekajíc na výměnu čipu.

Každý, kdo momentálně na lodi přepravuje nový model 911, Cayenne, Panamera nebo Taycan, bude muset počkat alespoň měsíc navíc, než Porsche nasadí a nainstaluje nezakázané čipy. Podle zdroje, který si přál zůstat v anonymitě, mnoho aut bude převedeno do jiných zemí a američtí zákazníci budou muset počkat, až budou jejich vozy zcela přestavěny.

Podle jedné zprávy na Instagramu od @tommelchiorre, “GT3RS update… zdá se, že několik modelů Porsche je zadržováno v americké celnici kvůli problému s mikročipem. Vypadá to, že tyto vozy, včetně modelu 3RS, zůstanou v přístavu, dokud nebude provedena výměna čipu (část řídící jednotky ECU). Neočekávají, že by se to stalo až za týdny. 🤯 Vydání aut může trvat od 3 týdnů až do dubna.”

Někteří komentátoři v diskuzi na fóru Porsche nadšenců Rennlist uvedli, že jejich vozy byly dokončeny už v listopadu a buď čekají v přístavu, nebo nebyly vůbec propuštěny z Německa. Další anonymní zdroj sdílel s webem Jalopnik tuto aktualizaci od svého prodejce: “Aktualizace dodávek do přístavů 1. 2. 2024: Nedávno jsme vás informovali o zpoždění při doručování některých vozů Porsche z přístavů kvůli celním problémům. Usilovně pracujeme na jejich vyřešení, ale ukazuje se, že tento proces bude trvat déle a budeme proto aktualizovat data dodávek určitých aut, která jsou momentálně buď v přístavech, nebo mají brzy dorazit. Toto zpoždění se netýká ani modelů 718, ani Macan, jejichž dodávky pokračují normálně. Problém spočívá v malé elektronické součástce, která je součástí větší řídící jednotky, a která bude nahrazena. Probíhají přípravy na dodávku náhradních dílů a zahájení této práce co nejdříve. S prioritou pracujeme na vyřešení tohoto problému a poskytnutí častějších aktualizací vám i našim zákazníkům. V mezidobí a z důvodu opatrnosti upravujeme předpokládaná data dodávek tak, aby lépe odrážela pravděpodobné zpoždění. Děkujeme vám za trpělivost a pochopení a společně pracujeme na podpoře našich zákazníků.”

Požádali jsme společnost Porsche o komentář a budeme tento příspěvek aktualizovat, jakmile obdržíme odpověď.

FAQ:

1. Proč je Porsche zadržováno v americkém přístavu?
– Porsche je momentálně zadržováno v americkém přístavu kvůli problému s mikročipem vyrobeným v Bělorusku. Americká vláda zakázala dovoz téměř všech vozů Porsche kvůli sankcím vůči Bělorusku.

2. Kolik měsíců budou američtí zákazníci muset počkat na svá vozidla?
– Zákazníci, kteří momentálně přepravují nové modely 911, Cayenne, Panamera nebo Taycan na lodi, budou muset čekat alespoň měsíc navíc, než Porsche nasadí a nainstaluje nezakázané čipy.

3. Co se stane s vozy Porsche, které již byly dokončeny?
– Některá vozidla byla dokončena již v listopadu, ale buď čekají v přístavu nebo nebyla vůbec propuštěna z Německa. Tyto vozy budou čekat na výměnu čipů, než budou moci být vyexpedovány.

4. Jak dlouho může trvat výměna čipu a vydání vozů z přístavu?
– Podle informací na Instagramu od @tommelchiorre se očekává, že výměna čipu a vydání vozů z přístavu může trvat od 3 týdnů až do dubna.

5. Které modely Porsche jsou současně k dispozici a které jsou zadržovány?
– Momentálně jsou zadržovány všechny vozy Porsche, s výjimkou modelů Macan a 718.

6. Jaká je příčina zpoždění a jak bude problém řešen?
– Příčinou zpoždění je problém s mikročipem, který je součástí větší řídící jednotky. Porsche pracuje na přípravě náhradních dílů a výměně čipu co nejdříve.

7. Kde mohu najít další informace o tématu?
– Pro další informace navštivte oficiální webové stránky společnosti Porsche: https://www.porsche.com/czech/