Potřebujeme plány pro bezpečnou evakuaci

Při blížící se tropické bouři, lesním požáru nebo jiné katastrofě mohou místní úředníci někdy radit obyvatelům, aby se evakuovali a uchýlili se do bezpečí.

Pro lidi, kteří nemají auto, může být evakuace obtížná, ba dokonce nemožná.

Perez: „Často ty, kteří jsou závislí na veřejné dopravě, čekají mnohem déle nebo jsou doslova zanecháni.“

Yesenia Perez je z organizace Greenlining Institute, která se zasazuje o ekonomickou a environmentální spravedlnost pro lidi barevné pleti.

Ve svém nedávném zprávě její skupina upozornila, že během hurikánu Katrina neměly statisíce lidí žádný způsob, jak se evakuovat autem. A mnozí se potýkali s tím, že nemohli najít vlaky nebo autobusy, které by je odvezly do bezpečí.

A v roce 2017, když lesní požár zasáhl Santa Rosu v Kalifornii, museli být někteří obyvatelé domovů pro seniory zachráněni před plameny rodinou a záchrannými složkami.

Tyto rizika postihují některé komunity více než jiné.

Perez: „Nejvíce břímě spočívá na komunitách s nízkými příjmy a barevnými komunitami, které již mají problémy s pohyblivostí a dostupností.“

S intenzifikací změny klimatu budou extrémní povětrnostní jevy stále běžnější.

Proto Perez tvrdí, že komunity a vlády potřebují plán, jak dostat všechny obyvatele do bezpečí, když se katastrofa blíží.

Zpráva byla přeložena z angličtiny do češtiny.

Často se při blížící se tropické bouři, lesním požáru nebo jiné katastrofě radí místním obyvatelům, aby se evakuovali a uchýlili se do bezpečí. To může být pro lidi, kteří nemají auto, obtížné až nemožné. Organizace Greenlining Institute upozorňuje, že během hurikánu Katrina mnozí nebyli schopni najít způsob, jak se evakuovat autem. A při lesním požáru v Kalifornii v roce 2017 museli někteří obyvatelé domovů pro seniory být zachráněni záchrannými složkami. Tato rizika postihují nejvíce komunity s nízkými příjmy a barevné komunity, které již mají problémy s pohyblivostí a dostupností. S rostoucí změnou klimatu budou extrémní povětrnostní jevy stále častější. Proto je důležité, aby komunity a vlády měly plány a zajišťovaly bezpečnost všech obyvatel při případných katastrofách.

Klíčové termíny:
– Evakuace: Odebrání lidí z ohrožené oblasti a přemístění do bezpečí.
– Tropická bouře: Silná atmosférická bouře obvykle v tropických oblastech s více než 119 km/h silnými větry.
– Lesní požár: Neřízené ohně, které se šíří po lesích a vedou k ničení životního prostředí a majetku.

Související odkazy:
Greenlining Institute