Propad cen ojetých elektrických vozidel na americkém trhu

Celkový podíl elektrických vozidel na silnicích ve Spojených státech nadále roste – prodeje dosáhly v roce 2023 rekordního podílu 7,6% na trhu amerických vozidel. Bohužel se však ceny ojetých elektrických vozidel pohybují v opačném směru.

Ceny nejprodávanějších ojetých bateriových aut v USA klesly průměrně o 28 % v roce 2023 podle dat z CarGurus, která shromáždila HSBC. Tato prudká úbytek hodnoty pro ojeté elektromobily poukazuje na několik problémů vlastních EV, které nelze v krátkodobém horizontu překonat.

Tesla už není jediným hlavním hráčem na trhu s elektromobily. Existuje dnes více možností než kdy jindy a vládní pobídky příznivě ovlivňují ty, kdo kupují nová vozidla, nikoliv ojetá vozidla.

Podle odborníků je ještě významnějším faktorem dlouhodobá spolehlivost. “Spotřebitelé se obávají životnosti baterie,” říká technologický reportér KTLA 5 Rich DeMuro, který řídí Tesla. “Bojí se, že baterie by mohla být na ojetém elektrickém vozidle degradována a v současné době neexistuje standardizovaný způsob, jak to zjistit.”

Lithium-iontové baterie, které pohání elektrická vozidla, se v průměru snižují o 2,3 % ročně, jak uvádí EV Connect. Od té doby co auta s baterií jsou stále relativně nová, nejsou k dispozici dostatečně konečné údaje o dlouhodobé spolehlivosti a životnosti baterie. Hraje zde roli také to, jak často je automobil rychlonabíjen.

Tato degradace znamená, že na rozdíl od většiny aut s vnitřním spalovacím motorem se rozsah elektrického vozidla s časem snižuje. Některé automobily s vnitřním spalovacím motorem mohou proklouznout okolo 200 000 nebo dokonce 300 000 mil, pokud je motor dobře udržován.

Baterie elektromobilů se sice může na dlouhou dobu ukázat mít podobnou životnost, ale problém se sníženým dosahem je nevratný. “Je sice pravda, že většina moderních elektromobilů je navržena tak, aby zajistila, že váš automobil se nikdy nebude chovat jako dvouletý smartphone,” píše Joe Wiesenfelder z Cars.com. “Ale je nevyhnutelné, že kapacita baterie se s časem sníží. Každý, kdo zvažuje jeden z těchto výrobků, a rozhoduje o tom, jaký dosah bude potřebovat, by to měl vědět a zohlednit.”

Hertz udeřil na trh elektrických vozidel vloni v lednu, když oznámil plán prodat 20 000 elektrických vozidel, převážně Tesel, a nahradit je vozidly na benzín. Autopůjčovna se odklání ze své původní podoby, která počítala s přeměnou 25% své flotily na elektromobily.

Tato analýza nepředpokládá, že by vývoj elektromobilů v USA selhal. Jak bylo zmíněno dříve, podíl na trhu nadále roste. Kalifornie dokonce plánuje vyžadovat, aby veškerá nová vozidla prodávaná v této státech byla do roku 2035 elektrická nebo plug-in hybridy. Plán, který byl schválen kalifornskou radou pro ochranu ovzduší v roce 2022, je v současné době přezkoumáván Agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA).

“Kalifornie nadále podporuje rozšíření elektromobilů a nezdá se, že by se to brzy změnilo,” říká DeMuro. “Stále existuje velký zájem o elektromobily, ale to neznamená, že jsou spotřebitelé připraveni je teď koupit.”

Často kladené otázky (FAQ):

1. Jaký je podíl elektrických vozidel na silnicích ve Spojených státech?
– Podíl elektrických vozidel na silnicích ve Spojených státech neustále roste. V roce 2023 dosáhl rekordního podílu 7,6% na trhu amerických vozidel.

2. Jak se vyvíjí ceny ojetých elektrických vozidel v USA?
– Ceny nejprodávanějších ojetých bateriových aut v USA klesly průměrně o 28 % v roce 2023.

3. Proč klesají ceny ojetých elektrických vozidel?
– Existuje více konkurenčních možností na trhu s elektromobily a vládní pobídky příznivě ovlivňují ty, kdo kupují nová vozidla, nikoliv ojetá.

4. Jaká je největší obava spotřebitelů při koupi ojetého elektrického vozidla?
– Spotřebitelé se obávají životnosti baterie. Dekgradace baterie způsobuje snižování dosahu elektrického vozidla.

5. Jak se snižuje životnost lithium-iontových baterií?
– Lithium-iontové baterie, které pohání elektrická vozidla, se průměrně snižují o 2,3 % ročně. Dlouhodobá spolehlivost a životnost baterie zatím nejsou plně zmapovány, protože elektromobily jsou stále relativně nové.

6. Jaký je dopad sníženého dosahu elektrických vozidel na trhu s ojetými vozy?
– Snížený dosah elektrických vozidel je nevratný a zatím nelze standardizovaným způsobem zjistit, jaký je skutečný stav baterie při koupi ojetého elektrického vozidla.

7. Jaký je plán Hertzu ohledně elektrických vozidel?
– Hertz plánuje prodat 20 000 elektrických vozidel, převážně Tesel, a nahradit je vozidly na benzín. Autopůjčovna se odchyluje od svého původního plánu na přeměnu 25% své flotily na elektromobily.

8. Jaká je budoucnost elektromobilů v USA?
– Elektromobily mají v USA stále rostoucí podíl na trhu. Kalifornie dokonce plánuje vyžadovat, aby veškerá nová vozidla prodávaná do roku 2035 byla elektrická nebo plug-in hybridy.

Odkazy:

CarGurus
HSBC
EV Connect
Tesla
Cars.com