Silný zájem o sportovní automobilové závody díky novým hybridním prototypům

Letošní ročník závodu Rolex 24 na okruhu Daytona International Speedway v Floridě přivítal rekordní počet diváků. Na konci ledna tato trať hostí 24hodinový vytrvalostní závod, který je nyní významnější než kdy předtím za 62 let jeho existence.

Mezi zaplněnými tribunami a 59 vozy na startovním roštu je jasné, že sportovní automobilové závody jsou ve skvělé kondici. Částečně to může být vlivem rostoucí popularity dokumentárního seriálu Drive to Survive, který zaujal i fanoušky mimo formuli 1, ale není to zdaleka celý příběh. K tomu přispívají také dramatické hybridní závodní vozy typu GTP od výrobců Acura, BMW, Cadillac a Porsche, které přitahují fanoušky i slavné jezdce s F1 nebo IndyCar vítězstvími na svém kontě.

IMSA a závod Rolex 24 však nejsou jen o nejvyšší třídě vozidel. Kromě hybridních prototypů GTP se na startovním roštu objevily také velmi konkurenceschopné LMP2 prototypy pro-am třídy a dvojice tříd (jedna pro profesionální týmy a druhá pro amateřské jezdce) pro vozidla založená na produkčním provedení podle globálních pravidel GT3. (IMSA tyto třídy označuje jako GTD-Pro a GTD, což dodává zamotanosti sportovním automobilovým závodům. Ale o tomto zbytečně zamotávajícím se aspektu budeme hovořit později.)

Letošní závod Rolex 24 přilákal dokonce také hollywoodskou hvězdu, jelikož film režiséra Josepha Kosinskiho a producenta Jerryho Bruckheimera s Bradem Pittem v hlavní roli byl na okruhu natáčen scény pro svůj začátek.

GTP se rozkývaly

Minulý ročník závodu Rolex 24 byl premiérou nových vozů GTP, a přestože nebyly zcela bez problémů, je záznam o jejich obtížném závodění minulostí. Tyto vozy jsou jedny z nejsložitějších sportovních prototypů díky hybridním systémům, a během závodu v roce 2023 musely dvě auta zastavit na dlouhou dobu kvůli výměně hybridních baterií. Tyto problémy jsou ale minulostí a během posledních 12 měsíců vozy získaly mnohem větší rychlost, přičemž většina automobilů v této třídě rozbila rekord okruhu Daytona během kvalifikace.

Tato zvýšená rychlost je výsledkem nejen zlepšení mechaniků v týmech po sezóně závodění, ale také vývoje softwaru během roku. Pouze Porsche 963 mělo některé mechanické vylepšení během přestávky mezi sezónami. “Na vnějším vzhledu vozu si nic nevšimnete,” vysvětlil Urs Kuratle, ředitel továrního motorsportu Porsche. “Aerodynamika a všechny věci vypadají stejně… Občas dojde ke změně materiálu, když se třeba nějaká součástka z hliníku kvůli spolehlivosti změní na ocel nebo podobné detaily.”

Často kladené otázky (FAQs):

1. Kdy se koná závod Rolex 24 na okruhu Daytona International Speedway?
– Závod Rolex 24 se koná na konci ledna každý rok.

2. Kolik diváků přilákalo letošního ročníku závodu?
– Letošní ročník závodu Rolex 24 přivítal rekordní počet diváků.

3. Jaké vozy se účastní závodu a proč jsou sportovní automobilové závody ve skvělé kondici?
– Na startovním roštu se objevují hybridní závodní vozy typu GTP od výrobců Acura, BMW, Cadillac a Porsche, které přitahují fanoušky i slavné jezdce. Rostoucí popularita dokumentárního seriálu Drive to Survive také přispívá ke zvýšené popularitě sportovních automobilových závodů.

4. Jaké další třídy vozidel se účastní závodu Rolex 24?
– Kromě hybridních prototypů GTP se na startovním roštu objevují také LMP2 prototypy pro-am třídy a třídy GTD (jedna pro profesionální týmy a druhá pro amateřské jezdce) pro vozidla založená na produkčním provedení podle globálních pravidel GT3.

5. Kdo se letos zúčastnil závodu Rolex 24?
– Letos se závodu zúčastnila dokonce i hollywoodská hvězda Brad Pitt, který na okruhu natáčel scény pro svůj film.

6. Jaké problémy měly nové vozy GTP během minulého ročníku závodu?
– Nové vozy GTP měly během minulého ročníku závodu problémy s výměnou hybridních baterií, které je donutily zastavit na dlouhou dobu.

7. Jak se od minulého ročníku zlepšily vozy GTP?
– Během posledních 12 měsíců vozy GTP získaly větší rychlost díky zlepšení mechaniků v týmech a také díky vývoji softwaru.

Definice klíčových pojmů:

– Okruh Daytona International Speedway: Slavný závodní okruh v Daytona Beach na Floridě, kde se koná závod Rolex 24.
– Vytrvalostní závod: Dlouhodobý závod trvající 24 hodin, ve kterém se střídají jezdci.
– GTP: Zkratka pro “Grand Touring Prototype”, jedna z tříd závodních vozů v IMSA závodech.
– LMP2: Zkratka pro “Le Mans Prototype 2”, třída závodních prototypů pro-am v IMSA závodech.
– GT3: Třída závodních vozů založená na produkčním provedení s globálními pravidly pro účast v závodech GT.
– IMSA: International Motor Sports Association, organizace odpovědná za správu a regulaci závodů v Severní Americe.

Sugerované související odkazy:

1. Daytona International Speedway – Oficiální stránka okruhu Daytona International Speedway.
2. Rolex – Oficiální stránka značky Rolex, hlavního sponzora závodu Rolex 24.
3. IMSA – Oficiální stránka International Motor Sports Association, organizace za závody IMSA.
4. Formula 1 – Oficiální stránka Formula 1, špičkového motoristického šampionátu.
5. IndyCar – Oficiální stránka IndyCar, seriálu závodů s otevřenými vozy.