Volvo odkrojil financování sesterské společnosti Polestar: Přesto se zaměřuje na vlastní elektrická vozidla

Volvo oznámilo včera, že ukončuje financování své sesterské společnosti Polestar zaměřené na elektrická vozidla, přestože bylo jedním z prvních výrobců automobilů, kteří přijali elektromobily.

Akcie švédské automobilky včera výrazně vzrostly o více než 30%, když společnost oznamovala, že se zaměřuje na “rozvíjení a soustředění svých zdrojů na svou vlastní ambiciózní cestu, včetně výroby vlastních elektrických vozidel”.

Volvo, které v současnosti vlastní 48% podíl ve společnosti Polestar, uvedlo, že zvažuje předání větší kontroly nad operacemi výrobce luxusních elektrických vozidel čínské společnosti Geely Holding.

Geely je také největším akcionářem automobilky Volvo a obě společnosti spolupracovaly na spuštění značky Polestar.

Volvo uvedlo, že společnost Geely bude nadále poskytovat plnou operační a finanční podporu společnosti Polestar. Volvo však již nebude poskytovat další finanční prostředky.

Přestože Volvo ukončilo financování Polestaru, zdůraznilo pokrok, který dosáhlo ve vlastních snahách o vývoj a výrobu elektromobilů.

Prodej elektrických vozidel Volvo vzrostl o 70%, když společnost prodala loňský rok 113 419 plně elektrických aut.

Polestar se potýkal se problémy od svého zveřejnění na burze. Akcie společnosti od svého debutu klesly o více než 80%.

Společnost Volvo stále plánuje, že do roku 2030 bude její vozový park plně elektrický.

Po několika letech boomu na trhu s elektromobily automobilky i půjčovny začínají snižovat své investice kvůli zpomalení zájmu ze strany spotřebitelů.

Gigant v oblasti půjčování vozidel Hertz nedávno oznámil plány na prodej zhruba 20 000 elektrických vozidel ze své flotily kvůli vysokým nákladům na opravy a nedostatku poptávky.

Tesla, která agresivně snižuje ceny své nabídky elektromobilů za účelem zvýšení prodeje, přiznala dříve v tomto týdnu, že očekává “výrazně nižší” růst prodejů letos.

Polestar od svého vstupu na burzu prostřednictvím společnosti pro převzetí zvláštního účelu (SPAC) v roce 2022 zápasí s tím, aby našel své uplatnění na trhu.

Společnost odhalila, že loni dodala méně než 55 000 aut, což je méně než plánovaný cíl, protože kupující pod tíhou inflace upřednostňovali levnější alternativy.

Polestar také oznámil, že propustí zhruba 450 zaměstnanců, což je asi 15% jeho celosvětové pracovní síly, kvůli “náročným tržním podmínkám”.

Volvo uvedlo, že se zaměří na vlastní projekty a neočekává vyrovnané výsledky z hlediska finančního toku až do roku 2025.

Polestar uvedl, že společnost Volvo Cars “zůstane strategickým partnerem v oblastech výzkumu a vývoje, výroby, zákaznické péče a komerčních aktivit” a uvedl, že dosáhl “významného pokroku” při rozvíjení svého podnikání navzdory nedávným potížím.

FAQ:

1. Proč Volvo ukončuje financování Polestaru?
– Volvo se rozhodlo ukončit financování Polestaru s cílem soustředit své zdroje na vlastní vývoj a výrobu elektrických vozidel.

2. Kdo je akcionářem společnosti Polestar?
– Volvo vlastní 48% podíl ve společnosti Polestar, zatímco největším akcionářem Volvo je čínská společnost Geely Holding.

3. Co to znamená pro budoucnost Polestaru?
– Polestar stále získává plnou operační a finanční podporu od společnosti Geely, ale již nebude financován společností Volvo.

4. Kdo je největším akcionářem automobilky Volvo?
– Největším akcionářem automobilky Volvo je čínská společnost Geely Holding.

5. Jaký je plán automobilky Volvo do roku 2030?
– Volvo plánuje, že do roku 2030 bude mít plně elektrický vozový park.

6. Jaký byl prodej elektrických vozidel Volvo v loňském roce?
– Prodej elektrických vozidel Volvo vzrostl o 70% a automobilka prodala 113 419 plně elektrických aut.

7. Jaké problémy zaznamenal Polestar od svého vstupu na burzu?
– Akcie společnosti Polestar od jejího debutu na burze klesly o více než 80%.

8. Kdo je největším hráčem na trhu s elektromobily a jaký má problém?
– Tesla je významným hráčem na trhu s elektromobily, ale nedávno oznámila očekávání “výrazně nižšího” růstu prodejů letos.

9. Proč Polestar propouští zaměstnance?
– Polestar propouští zhruba 450 zaměstnanců kvůli “náročným tržním podmínkám”.

10. Jaké jsou plány a očekávání obou společností do budoucna?
– Volvo se zaměřuje na vlastní projekty a neočekává vyrovnané výsledky z hlediska finančního toku až do roku 2025. Polestar se však stále rozvíjí a dosahuje pokroku v různých oblastech svého podnikání.

“`
Definitions:
– Elektromobily: Vozidla poháněná elektrickou energií.
– Podíl: Množství akcií nebo vlastnických práv ve společnosti.
– Operační a finanční podpora: Poskytování potřebných zdrojů a financí pro fungování společnosti a její aktivity.
– Prostřednictvím společnosti pro převzetí zvláštního účelu (SPAC): Forma financování, kdy se společnost kombinuje se speciálně vytvořenou shell společností, která je již veřejně obchodovatelná na burze, čímž se umožňuje rychlé získání kapitálu a postup na burzu.
– Inflace: Růst cen zboží a služeb.
– Finanční tok: Pohyb peněz do a z organizace.
– Tržní podmínky: Stav daného trhu v daném období, včetně nabídky, poptávky a cen zboží a služeb.
“`

Suggested related links:
https://www.volvocars.com/ (Volvo Cars)
https://www.polestar.com/ (Polestar)