Waymo dostává souhlas pro rozšíření služeb robotaxi v Kalifornii

Kalifornští regulační úředníci schválili Waymu rozšíření svého vozového parku robotaxi do Los Angeles a měst na poloostrově jižně od San Francisca. Kalifornská veřejná služba udělila společnosti Waymo povolení k rozšíření provozu samořiditelných taxi mimo San Francisco od pátku. Společnost, která patří Googlovému rodičovskému Alphabetu Inc., provozuje své služby také v Phoenixu od roku 2020. Ve svém příspěvku na X (dříve Twitteru) Waymo označil schválení komise za “hlas důvěry v naše operace, který otevírá cestu k nasazení naší komerční služby Waymo One v LA a na SF poloostrově.”

Waymovy vozy se v ulicích San Francisca stávají poměrně běžnou vidinou, i když nejsou univerzálně oblíbené a občas způsobují neočekávané zastávky, které způsobují dopravní zácpy ve městě. Rozšíření Wayma přichází poté, co kalifornští úředníci odvolali licenci konkurenčnímu robotickému taxi službě, kterou vlastní General Motors. Dospěli k závěru, že jeho autonomní vozy, které přepravovaly cestující po celém San Franciscu, představují nebezpečnou hrozbu. Robotaxi společnosti Cruise, převezlo chodce, kterého předtím srazil jiný automobil řízený člověkem, a následně ho při zastavení připíchnulo jedním z kol pod sebou. Úředníci v okrese San Mateo a Los Angeles se proti rozšíření však postavili a chtějí větší místní pravomoci při upravování podmínek provozu robotaxi.

Často kladené otázky:

1. Jaké povolení získala společnost Waymo v Kalifornii?
Waymo získala od Kalifornské veřejné služby povolení k rozšíření provozu samořiditelných taxi mimo San Francisco.

2. Kdy provozuje Waymo svoje služby?
Waymo provozuje svoje služby v Phoenixu od roku 2020 a nyní získalo povolení k rozšíření provozu do Los Angeles a na poloostrově jižně od San Francisca.

3. Co znamená Waymo označovat schválení komise za “hlas důvěry”?
Waymo považuje schválení komise za projev důvěry v jejich operace a cestu k nasazení jejich komerční služby Waymo One v LA a na SF poloostrově.

4. Jaký dopad mají vozidla Waymo v San Franciscu?
Waymovy vozy jsou v San Franciscu běžnou vidinou, ale nejsou univerzálně oblíbené a občas způsobují neočekávané zastávky a dopravní zácpy ve městě.

5. Proč byla odvolána licence konkurenčnímu robotickému taxi službě vlastněné General Motors?
Licence konkurenčnímu robotickému taxi službě byla odvolána, protože kalifornští úředníci dospěli k závěru, že vozy této služby představují nebezpečí.

6. Jaké nebezpečí představovaly autonomní vozy konkurenční služby Cruise?
Vozy služby Cruise přepravovaly cestující po San Franciscu a během jedné situace srazil jednoho chodce a následně při zastavení ho připíchlo jedním z kol pod sebou.

7. Jaký je postoj okresů San Mateo a Los Angeles k rozšíření provozu robotaxi?
Okresy San Mateo a Los Angeles se postavily proti rozšíření provozu Waymo a chtějí větší pravomoci při upravování podmínek provozu robotaxi.

Odkazy k souvisejícím tématům (ručně ověřené URL):

Waymo – Oficiální webová stránka společnosti Waymo.
Waymo One – Informace o komerční službě Waymo One.
Kde je k dispozici Waymo? (Where is Waymo available?) – Přehled míst, kde je k dispozici služba Waymo.

Toto jsou informace a odkazy na základě předloženého článku.