Zadrženo šest lidí v rámci organizované zločinecké činnosti související s krádeží automobilů v Galveston County

Zatčeno bylo šest lidí, včetně nezletilé osoby, podezřelých z organizované zločinecké činnosti týkající se krádeže automobilů v Galveston County. Fabian Rodriguez (29 let), Jose Martinez (30 let), Alejandro Reyes (24 let), Juan Rodriguez (31 let) a Michael Villegas (26 let) čelí obvinění z účasti na organizované kriminální činnosti. Nezletilá osoba zůstává neidentifikována, ale při činu jí bylo 16 let. Podle informací sheriffského úřadu bylo vyšetřování těchto krádeží zahájeno v červnu 2023.

Celkem bylo odcizeno nejméně 100 aut za celkovou hodnotu 4,6 milionu dolarů v okresech Galveston, Harris a Brazoria. Zdá se, že zločinci si vybírají především nákladní vozy značky Chevy a GMC vyrobené od roku 2020. Zloději používají počítač, aby se dostali do čtecího zařízení OBD vozidla a spustili ho tak. Podle velitele útvaru pro boj proti autokriminalitě, poručíka Hala Barrowa, jde o port, který slouží k diagnostice vozidla.

Vyšetřovatelé věří, že v těchto krádežích je zapojen kartel, který školí členy zločinecké skupiny a některá auta jsou převezena přes hranice. “Využívají je k obchodování s lidmi a prodávají je za hotovost, buď pro své vlastní využití nebo pro financování kartelů,” uvedl Barrow.

Z ukradených automobilů bylo zatím nalezeno osm vozidel odcizených v okrese Galveston a několik aut z jiných okresů. Některá vozidla byla zveřejněna na prodej online. “Přepíší VIN číslo a poté je nabídnou na Facebook Marketplace, Craigslistu nebo na jiných prodejních webech. Lidé hledají výhodné nabídky, ale nakonec si koupí krádež,” vysvětlil Barrow.

Proti krádežím lze se chránit instalací bezpečnostního systému do vozidla nebo užitím zámku na volant. Zatčení muži jsou drženi dočasně s kaucí ve výši 200 000 dolarů. Úřady věří, že do krádežného prstenu je zapojeno i dalších osm lidí.

Časté otázky – FAQ

1. Kdo byl zatčen ve věci krádeže automobilů v Galveston County?
– Zatčeno bylo šest lidí, včetně jedné nezletilé osoby. Dospělí zločinci jsou Fabian Rodriguez (29 let), Jose Martinez (30 let), Alejandro Reyes (24 let), Juan Rodriguez (31 let) a Michael Villegas (26 let). Nezletilá osoba je neidentifikována, ale bylo jí 16 let.

2. Za jakou činnost jsou obviněni zatčení podezřelí?
– Ti zadržení čelí obvinění z účasti na organizované kriminální činnosti týkající se krádeže automobilů.

3. Kdy bylo zahájeno vyšetřování těchto krádeží?
– Vyšetřování těchto krádeží bylo zahájeno v červnu 2023.

4. Kolik automobilů bylo odcizeno a za jakou hodnotu?
– Celkem bylo odcizeno nejméně 100 aut v hodnotě 4,6 milionu dolarů. Krádeže se odehrály v okresech Galveston, Harris a Brazoria.

5. Jaká vozidla si zloději vybírají?
– Zdá se, že zločinci preferují nákladní vozy značky Chevy a GMC vyrobené od roku 2020.

6. Jak zloději přistupují k odcizení vozidel?
– Zloději používají počítač, aby se dostali do čtecího zařízení OBD (On-Board Diagnostics) vozidla a spustili ho.

7. Jaký role hraje OBD port při těchto krádežích?
– OBD port slouží k diagnostice vozidla, ale zloději ho zneužívají k odcizení vozidel.

8. Je zapojen kartel do těchto krádeží?
– Vyšetřovatelé věří, že v těchto krádežích je zapojen kartel, který školí členy zločinecké skupiny a některá ukradená auta jsou přepravována přes hranice.

9. Jak zloději využívají ukradená auta?
– Využívají je k obchodování s lidmi a prodávají je za hotovost, buď pro své vlastní potřeby nebo pro financování kartelů.

10. Jakým způsobem zloději zpeněžují ukradená auta?
– Zloději přepíšou VIN (Vehicle Identification Number) čísla u ukradených automobilů a poté je nabídnou na prodej na online platformách jako Facebook Marketplace, Craigslist nebo jiných podobných webech.

11. Jak se můžeme chránit proti krádežím automobilů?
– Jedním způsobem je instalace bezpečnostního systému do vozidla nebo užití zámku na volant.

12. Jak jsou drženi zatčení muži?
– Zatčení muži jsou drženi dočasně s kaucí ve výši 200 000 dolarů.

13. Je zapojeno do krádežného prstenu i dalších osm lidí?
– Úřady věří, že do krádežného prstenu je zapojeno i dalších osm lidí.

Další relevantní odkazy:
Galveston County
Harris County
Brazoria County